Jak usprawnić infrastrukturę magazynową?

Wynajem magazynu czy budowa własnego obiektu magazynowego wiążą się z koniecznością jego wyposażenia. Infrastruktura magazynowa znacznie wykracza jednak poza regały czy wózki podnośnikowe – to także rozwiązania technologiczne. Dowiedz się, jak usprawnić infrastrukturę magazynową i co można zyskać, decydując się na taki krok.

 

Co to jest infrastruktura magazynowa?

Infrastruktura magazynowa składa się zarówno z obiektów, jak i z elementów wyposażenia, które umożliwiają wykonywanie różnych czynności wchodzących w skład procesu magazynowania. Wśród nich wymienić można przyjmowanie, składowanie, kompletację i wydawanie produktów. Wyposażenie wchodzące w skład infrastruktury magazynowej to urządzenia magazynowe. Składają się na nie m.in. regały (paletowe, przesuwne, półkowe, wielopoziomowe), urządzenia pomiarowe i urządzenia pomiarowo-kontrolne.

 

Infrastruktura magazynowa a infrastruktura logistyczna

Termin „infrastruktura magazynowa” jest ściśle związany z innym pojęciem – infrastrukturą logistyczną. Infrastruktura magazynowa jest składową infrastruktury logistycznej. Infrastrukturę logistyczną tworzą wspomniane już budynki i urządzenia magazynowe, drogi (lądowe, morskie, lotnicze), infrastruktura informatyczna oraz opakowania, które chronią produkty przed uszkodzeniem m.in. w trakcie ich transportu.

Może Cię zainteresować: Rodzaje magazynów – jak dopasować magazyn do potrzeb biznesu?

 

Infrastruktura magazynowa i manipulacyjna

Z infrastrukturą magazynową wiąże się też infrastruktura manipulacyjna. Jej obecność w przestrzeni magazynowej jest niezbędna – korzystając z elementów infrastruktury manipulacyjnej możliwa jest sprawna manipulacja towarami, czyli przemieszczanie ich na krótkich dystansach. Każdy magazyn może korzystać z nieco innych środków manipulacji – rodzaj wykorzystywanych urządzeń zależy głównie od składowanych towarów. Wymienić można:

  • Dźwignice. To urządzenia dźwigowo-transportowe. Za ich pomocą możliwy jest transport towarów na niewielkie odległości zarówno w pionie, jak i poziomie.
  • Przenośniki. Jeżeli w magazynie składowane są materiały sypkie, niemal pewne jest, że na jego stanie znajdą się przenośniki – urządzenia do przemieszczania materiałów sypkich. Przenośnik sprawdzi się też podczas przesuwania produktów jednostkowych.
  • Wózki. Mogą to być wózki podnośnikowe, wózki unoszące, wózki ciągnikowe czy wózki naładowne. Wszystkie pozwalają na szybkie przemieszczanie towarów.

 

Jakie są najważniejsze elementy infrastruktury magazynowej?

Współcześnie zarządzanie magazynem wspierają systemy informatyczne. Firmy korzystające z przestrzeni magazynowych wykorzystują różne elementy infrastruktury magazynowej. Standardem są systemy identyfikacji towarów, przy czym identyfikacja może odbywać się na różne sposoby – zarówno przy wykorzystaniu znajdujących się na opakowaniach kodów kreskowych, jak i technologii RFID. To sposób, aby skrócić czas realizacji zamówień, usprawnić przepływ towarów i zminimalizować liczbę błędów na etapie kolekcjonowania zamówień.

Wiele firm inwestuje także w systemy WMS i ERP. Warehouse Management System (WMS) wspiera kierowanie procesami, które codziennie są realizowane w przestrzeni magazynowej. To oprogramowanie zaprojektowane z myślą o zarządzaniu i kontrolowaniu przeprowadzanych w magazynie operacji – od momentu przyjęcia towarów aż po ich wydanie. Korzystając z WMS, firma nie tylko ma bieżący wgląd do ilości zapasów, ale może również uniknąć np. przeterminowania się produktów z terminem przydatności.

WMS często jest integralną częścią systemu ERP, czyli Enterprise Resource Planning. To oprogramowanie nie koncentruje się wyłącznie na magazynie – zawiera dedykowane moduły wykorzystywane przez różne działy, np. sprzedaży czy księgowości. Wdrożenie systemu ERP w firmie sprawia, że wszyscy pracownicy korzystają z jednego zintegrowanego rozwiązania informatycznego. Pozwala to m.in. na szybkie i płynne przekazywanie informacji między różnymi działami.

Przeczytaj również: Podział magazynu na strefy – jakie są strefy w magazynie?

Infrastruktura magazynowa to także:

  • Regały. To podstawowe wyposażenie magazynu, przy czym wyróżnia się m.in. regały stałe, przejezdne i specjalistyczne, których przykładem mogą regały przeznaczone do składowania opon.
  • Oświetlenie. Musi ono być nie tylko zgodne z aktualnymi przepisami, ale również odpowiednio dobrane, gdy w magazynie są składowane produkty wrażliwe na światło.
  • Systemy klimatyzacji i ogrzewania. Temperatura i wilgotność powietrza podczas składowania mają duże znaczenie dla jakości wielu produktów, a błędy w tym zakresie mogą spowodować, że stracą one wartość handlową.

 

Technologie stosowane w infrastrukturze magazynowej

Zwłaszcza firmy prowadzące operacje magazynowe na dużą skalę inwestują w inteligentne rozwiązania. O czym mowa? Choćby o robotyzacji. Coraz częściej w przestrzeniach magazynowych pojawiają się autonomiczne roboty magazynowe i zautomatyzowane systemy sortowania. Ale nie tylko – wiele przedsiębiorstw dostrzega korzyści wykorzystania nowoczesnych technologii. Inne popularne trendy to:

  • Sztuczna inteligencja. Wykorzystanie w magazynach sztucznej inteligencji pozwala m.in. lepiej wykorzystać przestrzeń (zoptymalizować jej układ).
  • Internet rzeczy. Integracja procesów magazynowych z rozwiązaniami IoT, czyli agregującymi dane urządzeniami podłączonymi do internetu, pozwala analizować dane w czasie rzeczywistym.

 

Dlaczego infrastruktura magazynowa jest kluczowa dla efektywności logistycznej?

Elementy składające się na infrastrukturę magazynową mają kluczowy wpływ na efektywność procesów logistycznych w firmie. Jakie korzyści płyną ze zwrócenia uwagi na infrastrukturę magazynową? Po pierwsze, w ten sposób można zredukować czas realizacji zamówień. Dzięki wdrożeniu systemu WMS w połączeniu z RFID, pracownicy firmy mogą szybko sprawdzić stany magazynowe – nie ma obawy, że klient nie otrzyma zamówionego towaru. Po drugie, wykorzystywanie np. technologii pick-by-light pozwala w krótkim czasie i bezbłędnie skompletować zamówienia.

Omawiając zalety dostosowania infrastruktury magazynowej do potrzeb prowadzonych operacji, nie sposób pominąć redukcji kosztów operacyjnych. To właśnie kwestie ekonomiczne często są dla firm impulsem do wdrożenia choćby wspomnianych już systemów WMS i ERP. Wykorzystując pierwszy z nich, możliwe jest też optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej, co w pewnych przypadkach pozwala zmniejszyć przestrzeń magazynową lub powiększyć ją jedynie o pojedynczy moduł – zamiast dwóch, które zostały założone w pierwotnym planie ekspansji.

Przeczytaj również: Magazyny Small Business Unit – małe magazyny z wielkim potencjałem

 

Jak usprawnić infrastrukturę magazynową?

Nowoczesne magazyny do wynajęcia w Warszawie czy innych dużych miastach Polski często oferują wiele możliwości adaptacji do potrzeb najemcy. Oznacza to, że również w przypadku najmu firma ma dużą kontrolę nad elementami infrastruktury magazynowej – może m.in. wdrożyć lepiej dostosowane do wymagań realizowanych procesów systemy składowania.

W przypadku mniejszych i starszych magazynów może się zdarzyć, że najemca będzie musiał zmodernizować istniejące rozwiązania – dostosować je do swoich potrzeb. Takie działania wiążą się z dodatkowymi kosztami, ale są też świetnym momentem, aby zoptymalizować prowadzone operacje i dzięki szkoleniom zwiększyć kompetencje pracowników.

Jakub Kurek
Jakub Kurek
Head of Industrial and Warehouse Department